poniedziałek, 5 listopada 2012

Zawijane polędwiczki w towarzystwie puree z marchwi i ziemaników


Potrzebny czas:
Moja ocena: 4

Składniki (dla 4 osób):
- 1 polędwiczka wieprzowa (około 0,5 kg)
- chorizo (około 24 plasterki)
- 100 ml porto
- 3 średnie szalotki, pokrojone w piórka
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól
- pieprz
Puree z marchwi:
- 1 kg marchwi, obranej, drobno pokrojonej
- 1 łyżka curry
- 40 g masła
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżka śmietany 30%
- 1 liść laurowy
- sól, pieprz
Puree z ziemniaków:
- 1 kg ziemniaków, obranych i pokrojonych w ćwiartki
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka śmietany 30%
- gałka muszkatołowa
- sól

Przygotowanie:
Polędwiczkę myjemy i suszymy za pomocą ściereczki. Z mięsa okrawamy białą błonkę. Polędwiczkę przekrajamy na 4 kawałki. Każdy z kawałków delikatnie nacinamy, tak aby z każdego z nich powstał długi pasek.(nacinanie powinno przypominać rozwijanie rulonu). Tak przygotowane kawałki polędwiczki przykrywamy folią spożywczą  i rozbijamy delikatnie tłuczkiem do mięsa. Doprawiamy solą i pieprzem z jednej strony. Na każdy kawałek nakładamy (w zależności od długości polędwiczki) 4-6 kawałków chorizo. Mięso zawijamy w rulon. Każdy rulonik związujemy sznurkiem lub spinamy wykałaczkami. Mięso doprawiamy solą i pieprzem z zewnątrz.
Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek. Polędwiczki smażymy z każdej strony na rumiany kolor (ale tylko na zewnątrz, w środku mięso jest nadal surowe). Po usmażeniu mięso przekładamy do naczynia żaroodpornego. Na patelnię, na której smażyliśmy mięso, wlewamy 50 ml porto, mieszamy i dodajemy całość do mięsa. Następnie mięso podlewamy pozostałą ilością porto. 3 szalotki koimy w piórka, dodajemy do mięsa tak aby całe były zanurzone w porto. Naczynie żaroodporne zakrywamy folią aluminiową i wkładamy do piekarnika na mniej więcej 20-25 minut.
Puree z marchwi: Pokrojoną marchew wrzucamy do garnka z gorącą wodą i liściem laurowym. Gotujemy do miękkości.
Marchew odcedzamy, wyjmujemy liść laurowy i wrzucamy z powrotem do garnka. Całość miksujemy za pomocą blendera. Do marchwi dodajemy miód, masło, curry, śmietanę, sól i pieprz. Ponownie miksujemy za pomocą blendera.
Puree z ziemniaków: Pokrojone ziemniaki gotujemy w garnku z osoloną wodą do miękkości. Następnie blendujemy. Dodajemy masło, odrobinę soli i gałki muszkatołowej oraz śmietanę. Ponownie blendujemy.
Mięso wyciągamy z piekarnika. Wyciągamy wykałaczki lub rozcinamy sznurki. Puree z marchwi oraz ziemniaków wykładamy na talerz. Mięso kroimy w plasterki i układamy obok puree. Pokrojone szalotki wraz z sosem kładziemy na kawałki mięsa.

Kilka dodatkowych słów:
Przepis na polędwiczki i puree z marchwi pochodzi z przepisów  Kuchni Lidla - wykonanie Pascala.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz